Imunitní systém: Jak ho podpořit a co ho oslabuje

Oslabený imunitní systém je velmi problematická záležitost. Jsme častěji nachlazení a unavení a zároveň přicházíme o práci a zábavu. Proto by měla být součástí zdravého životního stylu dlouhodobá podpora imunity. Jak ji pojmout vám nastíníme v tomto článku.

Být nemocný je otrava. Všechno vás bolí, není vám ani trochu dobře a navíc u toho přicházíte o své oblíbené aktivity s přáteli. Proto je dobré vědět, co je imunitní systém a co ho oslabuje. Tak lépe porozumíte tomu, co děláte špatně. A změníte to. Buď svépomocí, nebo za asistence svého lékaře. 

Nebudeme ale předbíhat a začneme od úplného začátku. Co a jak vám nastíníme níže.

jak funguje imunitní systém

Jak funguje imunitní systém

Imunitní systém je náš obranný štít proti bakteriím, virům a dalším patogenům, které by nás mohly negativně ovlivnit. Aby mohl zastávat svoji funkci, má celou řadu mechanismů a okruhů, po kterých může v případě ohrožení sáhnout.

Imunitu dělíme na vrozenou a získanou. Vrozená je ta, která je zapsaná v naší DNA. Nemá schopnost si pamatovat, se kterými patogeny už přišla do styku, ale oproti tomu dokáže reagovat prakticky na všechno a ihned. V rámci minut, nebo hodin. Získaná imunita je trochu vyšší forma ochrany, kterou si vypěstujeme po setkávání se s některými nemocemi, nebo po očkování.

Organismus v takové chvíli ví, že už byl s jednou konkrétní hrozbou někdy ve styku, takže zvolí způsob boje, který se mu už někdy v minulosti osvědčil. Spuštění získané imunity ale většinou mnohem déle trvá. Je tedy důležité mít v pořádku obě.

Příznaky oslabené imunity

Že vám imunita nefunguje tak dobře, jak by měla, zjistíte poměrně snadno. Například se u vás objeví nějaká autoimunitní choroba, na kterou je potřeba brát léky na imunitu. (Které dovedou potlačit přehnanou odezvu vašeho těla na nějaký jinak bezpečný stimul typu pyl, prach a podobně.)

Slabá imunita se dále projevuje:

  • Vyrážkami
  • Delší a častější nemocností
  • Vážnějšími nemocemi (bronchitida, zápal plic…)
  • Záněty vnitřních orgánů
  • Krevními abnormalitami
  • Poruchami zažívacího ústrojí

U dětí se může dokonce objevit i opožděný vývoj. Což dovede nejlépe posoudit lékař na preventivních prohlídkách.

příznaky oslabené imunity

5 tipů, jak podpořit imunitní systém

Naštěstí, i z té největší mizérie se dá dostat. Za předpokladu, že zvolíte správný postup a akceptujete, že půjde o běh na delší trať, který se neobejde bez kompletní změny vašeho životního stylu.

Dbejte na hygienu

I když je nevidíme, nebezpečné patogeny jsou všude kolem nás. Útočí na nás například v hromadné dopravě, v zaměstnání nebo ve škole, či v nákupních střediscích. Stačí jen sáhnout na kontaminované madlo od vozíku, nebo být v doletu nechráněného kašle, nebo kýchance.

Abyste se chránili, tak:

  • Si důkladně umývejte ruce teplou vodou
  • Se vyhýbejte kontaktu s nemocnými lidmi
  • Používejte dezinfekci na ruce
  • Se vyhýbejte místům s větší koncentrací lidí (když to jde)
  • Kýchejte a smrkejte do kapesníku, vyhoďte ho a umyjte si ruce
imunitní systém hygiena
jak posílit imunitu

Spěte

Spánek je čas, během kterého dochází k regeneraci celého těla. Proto nám jeho nedostatek může velmi škodit. (Jsme unavení, nepozorní, máme špatnou náladu a oslabený imunitní systém.) 

Proto, ať už jste vysoce postavený manažer, nebo rodič, který několikrát za noc vstává k plačícímu dítěti, udělejte všechno, abyste pokryli jeho běžnou denní potřebu. (Tou je ideálně 7-8 hodin spánku denně.) Tomu pomůžete tím, že budete chodit spát ve stejnou hodinu. Nebo třeba tím, že budete spát přes den s dítětem. Ostatní věci v domácnosti mohou počkat na pozdější dobu.

Pokud vás trápí nespavost, nebo nejste spokojení s kvalitou spánku, zkuste:

  • Masku na spaní
  • Špunty do uší
  • Kvalitní žaluzie, nebo závěsy
  • Bylinkové čaje (kozlík lékařský, meduňka…)
  • Aromaterapii (levandule…)
  • Teplou koupel před spaním

Také vám pomůže, když si místo procházení zpráv na internetu budete číst knihu, nebo se budete věnovat jiné činnosti, která od vás nebude vyžadovat zapojení mozkových závitů.

Zdravě jezte

Vitamíny na imunitu můžete získat ze své denní potravy. Nesmí ale obsahovat nadbytek cukrů, soli a nezdravých tuků. V ideálním případě by měla být co nejméně zpracovaná a co nejvíce komplexní. Své místo v ní má čerstvé ovoce a zelenina. Dobré jsou i ovesné vločky a celozrnné výrobky. Zkusit ale můžete i zakysané mléčné výrobky a bílé jogurty a kvalitní (libové!) maso. Ještě něco navíc pro sebe uděláte, když se přestanete vyhýbat luštěninám. Pokud vás trápí nadýmání, zkuste červenou čočku, nebo cizrnu.

posílení imunity
podpora imunitního systému

Buďte aktivní

Možná jste to nevěděli, ale pravidelný pohyb má blahodárný vliv na imunitní systém. Což je skvělý důvod k tomu si dopřát nějaký sport, či alespoň delší procházku. Vedlejším účinkem tohoto konání bude nižší tělesná hmotnost a lepší nálada. Tak přestaňte hledat záminky, proč to nejde.

Dopřejte tělu bylinky na imunitu

V rámci komplexní péče o imunitní systém zkuste užívat některé ověřené bylinky, které vám dovedou vrátit vitalitu a energii.

Vsaďte na:

Zaujmout by vás ale mohl i zázvor, kurkuma nebo echinacea a rakytník.

Pokud vám smíme radit, vždy si vybírejte doplňky stravy na imunitu, které jsou na přírodní bázi a zároveň vám nabízí účinky několika složek. Díky tomu budete mít jistotu, že budou mít maximální efekt.

bylinky na imunitu