Vitalita: Co je to a jak ji posílit?

Když sledujeme reklamy, všude slyšíme slova o vitální energii. Ví ale někdo, co to vlastně je a jak se to projevuje? Pokud ne, může se stát, že budete žít v pojmech, bez toho, aniž byste tušili, čím pozitivně, nebo negativně ovlivňujete jejich reálnou funkčnost. Proto jsme se rozhodli to napravit!

Každé ráno vstanete z postele, nachystáte se a odejdete z domu někam do práce. Po práci si zajdete s kamarády na tenis, na fotbal nebo na pivo a u toho naplánujete pánskou víkendovou jízdu. Během ní hodláte jet stanovat do hor, nebo na vodu. Pak se vrátíte domů, uděláte nezbytně nutné úkony, jako je třeba kontrola úkolů, nebo vyndání nádobí z myčky, uděláte si hezký večer s partnerkou a jdete spát. 

Možná na tom nevidíte nic zvláštního. Faktem ale je, že žádná (nebo většina) z těchto věcí by nebyla možná, pokud byste neměli dostatek vitality

Jak ale poznáte, zda je všechno v pořádku?

co je to vitalita

Co je to vitalita

Vitalita je věc, která nám dává sílu růst, něco vykonávat nebo se rozvíjet. Ve své podstatě jde o schopnost žít kvalitní a naplněný život. Jde ale spíše o filosofický termín. Jde totiž hodně o to, jakou máte vůli něco aktivně podnikat.

Z atributů, které by se daly vitalitě připsat, bychom mohli jmenovat nadšení pro nové věci, chuť se učit, zvědavost, vášnivost a další vlastnosti, které nám umožňují neustrnout na místě a zkoumat naše možnosti a svět, který je okolo nás. Bohužel, spoustě dospělých vitalita zoufale chybí. Jsou unavení, nabručení a nemají vůbec chuť dělat něco navíc. Což pak vede k nudnému a neuspokojivému životu.

Jak posílit vitalitu

Ruku na srdce. Myslíte si, že splňujete všechny definice toho, co znamená být vitální? To poznáte podle toho, s jakou chutí ráno lezete z postele, podle toho, jak často máte chuť milovat se s protějškem (a u toho třeba zkoušet něco nového) a také podle toho, zda jste nadšení z toho, že můžete čelit novým výzvám. (Uběhnout maraton, pokořit vrchol hory…) Pravděpodobně asi ne, že? V tom případě s tím chce začít něco dělat!

Zkuste:

 • Pravidelně cvičit
 • Poslouchat hudbu
 • Meditovat
 • Zdravě jíst
 • Spát

Vaší vitalitě příliš nesvědčí některé neřesti, kterých se občas, nebo dokonce pravidelně dopouštíte. Určitě je vhodné odpustit si kouření a popíjení alkoholu. Pokud to nejde, tak alespoň redukujte množství.

jak posílit vitalitu

Mnohem uspokojivěji se budete cítit i v případě, že vás nebude štvát práce, kterou děláte a budete mít dobré vztahy v rodině a s dalšími lidmi, se kterými se pravidelně setkáváte. Je ale potřeba dodat, že na sobě budete muset trochu pracovat. Nic se totiž neudělá samo.

Pozor na nedostatek testosteronu

Když jsme mladí, jsme vitální všichni. Postupem času se ale tahle naše energičnost a nadšení někam vytratí. Nejspíš je to proto, že se v nás hromadí starosti a úkoly, které je třeba plnit, takže nemáme čas se věnovat tomu, co nás doopravdy těší. Velký vliv má ale i stárnutí obecně. U žen pozvolna dochází k poklesu estrogenu a u mužů zase k úbytku testosteronu.

Že by mohl být nedostatek testosteronu i váš problém zjistíte podle toho, že:

 • Máte nízké libido
 • Vás trápí erektilní dysfunkce
 • Ztrácíte vlasy
 • Jste unavení
 • Ztrácíte svalovou hmotu
 • Tloustnete
 • Máte řidší kosti
 • Máte problémy s pamětí
 • Máte anémii
vitalita a testosteron

V případě jakéhokoliv podezření je vhodné jít na preventivní prohlídku k lékaři. Také ale můžete vyzkoušet bylinky na posílení vitality. Blahodárný vliv na mužské tělo má například pískavice řecké seno, nebo kotvičník zemní, který posiluje sexuální touhu. Vyzkoušejte přírodní doplňky stravy, které tyto bylinky obsahují a uvidíte, zda na sobě pocítíte rozdíl.