Jak zlepšit náladu? Vyzkoušejte těchto 5 tipů

Dobrá nálada má někdy cenu zlata. Zvlášť, když máme problémy doma, nebo v práci, jsme permanentně ve stresu kvůli hypotéce, nebo nás sužuje nějaký dlouhodobý zdravotní problém. Chmury a deprese nám ale nijak neprospívají, proto vám dáme návod, jak se začít cítit trochu lépe.

Náhlé změny nálad jsou často připisované ženám, které jsou permanentně pod nadvládou hormonů. Pravdou ale je, že hormony působí i na muže. Jen si to vezměte. Kolikrát jste už slyšeli o hormonech oxytocin, endorfin, serotonin a dopamin? Máme je všichni. Rozdíl je jen v tom, že mužský hormonální systém je po delší dobu stabilní. A tím pádem je méně náchylný k rychlým změnám.

Ovšem, všichni jsme jenom lidi. A i na muže jednoho dne dolehnou problémy, které jsou spojené se stárnutím. Mezi ně patří například pokles hladiny testosteronu, což se může projevit menší vitálností a chybějícím nadšením.

Abyste nebyli celý život za bručouny, se kterými nic není, dáme vám pár rad, které vám pomohou rychle vrátit váš dřívější zápal.

proč máme špatnou náladu

Proč máme špatnou náladu?

Změny nálad jsou v určitém rozpětí normální a zdravé. Snad nikdo nemůže být celý život šťastný, nebo jenom smutný. Někdy ale mohou mít spojitost s naším aktuálním zdravotním stavem. (Deprese, maniodepresivní psychóza, rakovina, onemocnění štítné žlázy…) Případně s již zmíněnou činností hormonů, které mají na vzniku nálady nemalý podíl.

Náladu ale ovlivňují i další věci. Třeba užívání návykových látek, jako je alkohol, nebo nějaký typ drogy. (Někdo je mimo, jiný agresivní a další se neustále hihňá.) Neblahý vliv na to jak se cítíme má ale také stres, únava, náročné životní období, medikace, kterou berete, nevhodná strava a v neposlední řadě také kvalita vztahů.

Výkyvy nálad

Opravdu velmi velké výkyvy nálad jsou většinou způsobené extrémním kolísáním hormonů (což je typické třeba pro ženy v těhotenství), nebo nějakou formou poruchy. 

výkyvy nálad

Dobrým příkladem nám může být bipolární porucha, během které dochází k opravdu extrémní změně nálad. Pacient je buď v těžké depresi, během které nejsou neobvyklé myšlenky na sebevraždu, nebo v manické fázi, během které má pocit, že je nepřemožitelný. Okolí tedy nemusí mít vůbec ponětí o tom, že se děje něco špatného. (Dokonce to dlouho nemusí vědět ani člověk sám.) Jakmile ale pojmete podezření, že by mohlo jít o váš osobní případ, zajděte za odborníkem.

První pomocí je psycholog, který s vámi bude rozmlouvat a bude se vás snažit navést správným směrem. Nemá ale pravomoc předepisovat léky. To může dělat pouze psychiatr. (Nebojte. To, že za ním půjdete neznamená, že skončíte v blázinci. Jak si mnozí myslí.)

5 tipů, jak si zlepšit náladu

Ne vždy je situace tak vážná. Proto při špatné náladě zkuste některý z níže uvedených tipů.

Obklopte se dobrými lidmi

Možná se cítíte špatně, protože jste neustále ve spojení s negativně smýšlejícími lidmi. Což by dokázalo otrávit každého. Proto se od nich buď odstřihněte, nebo se co nejrychleji spojte s jedinci, kteří myslí pozitivně a dokážou vás nakazit svojí dobrou náladou. Problémy v mezilidských vztazích pak řešte ještě dřív než reálně vypuknou.

jak zlepšit náladu
jak na lepší náladu

Naučte se říkat jasné NE

Všichni chceme být úspěšní, takže si toho na sebe občas nakládáme moc. V práci děláme úkoly navíc a doufáme, že to šéf ocení bonusem, nebo povýšením. K náročnému povolání si přibereme ještě nějakou časově náročnou dobrovolnickou aktivitu atd. Faktem ale je, že co nám na začátku přijde jako super nás začne postupem času vysávat a štvát. Proto se nebojte zvolnit tempo a přiznat si, že na něco už nemáte kapacitu. (Nebo to prostě jenom nechcete.)

Vsaďte na doplňky stravy

Vitamíny na dobrou náladu existují! Stačí si něco zjistit o vitamínu D, který na jaře a v létě získáváme ze slunce. Když ho máme nedostatek (což je obvykle v temných zimních měsících), padnou na nás chmury a deprese. Zkusit ale můžete i bylinky na dobrou náladu. Prospěje vám třeba kotvičník zemní, který prospívá vaší celkové vitalitě. (A tím pádem se to odrazí i na tom, jak se cítíte.) Pokud nevíte, odkud tyto látky čerpat, vyzkoušejte volně prodejné doplňky stravy, které jsou na přírodní bázi.

jak na dobrou náladu
jak si udržet dobrou náladu

Hýbejte se

Všichni dobře víme, že aktivní pohyb vyplavuje hormony štěstí. Takže si nazujte sportovní boty, oblečte se do cvičebního úboru a jděte si zaběhat, zahrát fotbal nebo floorball. A to by bylo, aby se to na vás nějak neprojevilo!

Mazlete se

Posledním osvědčeným způsobem, který vám zlepší náladu, je mazlení se s protějškem. Je ale důležité, aby šlo o kontakt kůže na kůži. Bylo prokázáno, že tím dochází k vyplavování oxytocinu, který má vliv jak na sílu a spokojenost vztahu, tak na naši náladu. Tím, zda u toho dojde na něco víc, se nestresujte. Protějšek bude jistě rád i za pozornost, která nebude směřovat přímo k akci.

dobrá nálada

Napsat komentář